منوی اصلی
ویروس شناسی
علم اگر در ثریا باشد مردان و زنانی از سرزمین پارس بدان دست خواهند یافت


 • نوعی فسفولیپید است که از ینج بخش تشکیل می‌شود. سر آب دوست ای کولین ، که از طریق فسفات به گلیسرول متصل است. خود گلیسرول به دو زنجیره هیدربکربنی متصل است که دنباله آب گریز (هیدروفوب) را می سازد. دو زنجیره هیدروکربنی در واقع همان اسید چرب هستند.این اسید ها ، زنجیره هیدروکربنی دارای گروه –cooh در یک انتها می‌باشد و از طریق همین گروه های –cooh به گلیسرول متصل می‌شوند. در جایی که پیوند دو گانه بین اتم های کربن وجود دارد یک خمیدگی در زنجیره هیدروکربنی ایجاد می‌گردد. بخش فسفاتیدیلی در نام فسفولیپید ها شامل بخش فسفات -  گلیسرول - اسید چرب مولکول بر می ‌گردد.

   

  Virology.mihanblog.com

  آخرین ویرایش: جمعه 13 تیر 1393 04:50 ب.ظ
  ارسال دیدگاه


 • مولکول های آمینواسید و پروتئین ، نوکلئوتید ها و اسید نوکلئویک باردار هستند، این مولکول ها با توجه به بار خود در یک میدان الکتریکی با سرعت های متفاوت به سمت یکی از دو قطب مهاجرت می‌کنند. این فرآیند را الکتروفورز می‌گویند. در این روش علاوه بر بار الکتریکی انداره و شکل مولکل (ساختار فضایی) در مهاجرت آن نقش اساسی دارد به طوری که هر چه وزن بیشتر باشد حرکت مولکول کندتر است.الکتروفورز را به کمک نوعی ژل انجام می‌دهند. معروف ترین ژل برای الکتروفورز پروتئین ها پلی آکریل آمید و در مورد اسید نوکلئویک ها آگارز می‌باشند. اساس کار به طریقی است که ژل جدا کننده را بر اساس غلطت درون دستگاه گذاشته و روی آن با محلول بافر مورد نظر پوشیده می‌شود. بعد از اینکه نمونه‌های مورد نظر را درون چاهک های ژل ریخته‎اند جریان الکتریکی توسط دستگاه تنظیم شده و مولکول ها در ژل براساس بار الکتریکی و اندازه و وزن شروع به حرکت می‌کنند. بهترین راه برای ارزیابی همگونی و خلوص یک ترکیب پروتئینی انجام الکتروفورز آن روی ژل پلی اکریل آمید(PAGE) در شرایط مختلف است. به عنوان مثال در سدیم دودسیل سولفلت-پلی اکریل آمید ژل ، سدیم دو دسیل سولفات(SDS) به عنوان یک درتژنت با بار منفی تمام بارهای پروتئین را می‌پوشاند و پروتئین فقط براساس اندازه و وزن جدا می‌شود. در PAGE دو بعدی در بعد نخست پروتئین ها تغییر ماهیت داده، براساس مقدار نقطه ایزوالکتریک (PHi) خود جدا می‌شوند و در بعد دوم جداسازی پروتئین ها بعد از مواجه شدن پروتئین با SDS ، بر اساس اندازه مولکولی واحدهای آنها انجام می‌گیرد.

  ایزوالکتریک فوکوسینگ (if) نوعی الکتروفورز است که پروتئین ها براساس نقطه ایزوالکتریک‌شان (PHi) جدا می‌شوند. به طوری که ‌می‌توان گفت که در ژل پلی اکریل آمید دو بعدی ، یک بعد بر اساس SDS-PAGE و بعد دیگر براساس الکتروفورز if پروتئین ها را جدا می‌کند

   

  Virology.mihanblog.com

  آخرین ویرایش: جمعه 13 تیر 1393 04:50 ب.ظ
  ارسال دیدگاه
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات